Urządzenia pomiarowe, kontrolne, laboratoryjne oraz wagi

PCE Instruments jest firmą, która oferuje Państwu urządzenia pomiarowe, kontrolne, testujące, laboratoryjne. W naszym asortymencie znajdziecie Państwo urządzenia, które są potrzebne do wykonywania wszelkiego rodzajów pomiarów zarówno w przemyśle, handlu jak i usługach. Urządzenia proponowane przez PCE Instrument wykorzystywane są także w laboratoriach pomiarowych, chemicznych, diagnostycznych.

Doświadczenie i wiedza ogromnej rzeszy specjalistów zatrudnianych w naszej firmie, zaplecze techniczne, a także nasze ponad dwudziestoletnie doświadczenie pozwalają firmie PCE Instruments na zaproponowanie Państwu naszych własnych serii urządzeń pomiarowych.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie Państwo również urządzenia innych liczących się na rynku firm, z którymi współpracujemy od wielu lat. Firma PCE Instruments została założona przez niemieckich inżynierów, którzy dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu, a przede wszystkim pasji stale rozwijają firmę PCE. Współpraca z klientem dzięki której możemy poznawać zmieniające się potrzeby i oczekiwania rynku spowodowała, iż otwierane są kolejne oddziały firmy już poza granicami Niemiec.

PCE Instruments oferuje ponad 2000 różnych typów urządzeń znajdujących zastosowanie np. w inżynierii przemysłowej, kontroli procesów, zapewnianiu jakości produkcji, badaniach laboratoryjnych, chemicznych, handlu i wielu innych dziedzinach. W swojej ofercie posiadamy urządzenia do wykonywania pomiarów mobilnych, stacjonarne, jak i urządzenia mobilne skonstruowane tak, aby można było je zainstalować na stałe w wybranym przez nas miejscu. Znajdziecie Państwo u nas min: czujniki, urządzenia pomiarowe, przyrządy pomiarowe, wagi, urządzenia analityczne, detektory, rejestratory danych, kamery inspekcyjne marki PCE lub innych znanych producentów. Ponadto PCE Instruments jest w stanie zaproponować Państwu spersonalizowany sprzęt pomiarowy stworzony zgodnie z podaną specyfikacją oraz wyposażeniem potrzebnym Państwu do wykonania badań czy pomiarów.

Firma PCE Instruments jest certyfikowana zgodnie z normą DIN EN ISO. Nasz wiedza i doświadczenie pozwalają nam w sposób profesjonalny zaopatrywać w potrzebny sprzęt klientów min. z sektora rządowego, przemysłu, a także środowisk akademickich. Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne Inne zastosowania dla naszych produktów można znaleźć w dziedzinach takich jak: akustyka techniczna, lotnictwo, rolnictwo, archeologia, architektura, inżynieria samochodowa, ruchu lotniczy, biotechnologia, nadzór budowlany, chemia, inżynieria lądowa, informatyka, pozyskiwanie danych, edukacja, elektrotechnika energii, badania środowiskowe, przetwarzanie żywności, kryminalistyka, leśnictwo, geologia, ogrodnictwo, HVAC, hydrologia, higiena przemysłowa, egzekwowanie prawa, bibliotekoznawstwo, logistyka, obróbka skrawana, konserwacja, produkcja, materiałoznawstwo, inżynieria mechaniczna, produkcja metali, meteorologia, wojsko , górnictwo, bezpieczeństwo pracy, ropa/gaz, farmacja, zarządzanie obiektami, przemysł celulozowo-papierniczy, fizyka, robotyka, inżynieria budowlana, łańcuch dostaw, transport, tribologia, medycyna weterynaryjna, uzdatnianie wody, spawanie, obróbka drewna i inne.

W PCE Instruments przy opracowywaniu rozwiązań technicznych urządzeń opieramy się na specjalistycznej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu naszych inżynierów i techników, po to abyśmy mogli zaoferować klientom z niemal każdej dziedziny profesjonalne urządzenia pomiarowe i testujące.

Mnogość naszych urządzeń i przyrządów pozwala na wybór i dostosowanie się do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dzięki temu firma PCE Instruments jest zaufanym dostawcą technologii pomiarowych, technologii laboratoryjnej, wag i technologii kontrolnej dla klientów prywatnych i biznesowych.

Nasze urządzenia testowe można spotkać zarówno w laboratoriach badawczych, jak i w warsztatach samochodowych, na budowach czy w zakładach produkcyjnych. Urządzenia testowe są używane w sektorze komercyjnym do diagnozowania błędów oraz do rutynowych kontroli systemów i instalacji. Duże i małe firmy potrzebują dokładnego, ale niedrogiego sprzętu testowego z zakresu badań i rozwoju, kontroli jakości, monitorowania stanu, BHP i nie tylko.

Asortyment przyrządów testowych PCE Instruments obejmuje szeroki zakres urządzeń do praktycznych zastosowań, od akcelerometru do pomiaru drgań i drgań maszyn po miernik do pomiaru wilgotności drewna.

Prywatni użytkownicy używają naszych urządzeń do codziennego użytku, m.in. do oceny efektywności energetycznej w domu, do oszacowania zapylenia zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach, do pomiaru wilgotności gleby w ogrodzie i do wielu innych celów. Do tych zastosowań firma PCE Instruments oferuje szczególnie przyjazne dla użytkownika urządzenia z intuicyjną nawigacją, dzięki czemu każdy z nas nawet bez posiadania specjalistycznej wiedzy jest w stanie wykonać rzetelny pomiar.

Urządzenia proponowane przez PCE Instruments spełniają najwyższe standardy branżowe. Wykorzystywane są do zapewnienia jakości i testowania produktów w sektorze przemysłowym, a także w instytucjach naukowo-badawczych, w sektorze komercyjnym, w instytucjach rządowych, obiektach sportowych i rekreacyjnych oraz podczas operacjach wojskowych. Ponadto urządzenia testowe firmy PCE Instruments są często używane do celów demonstracyjnych w szkołach i do pomiarów laboratoryjnych. Również elektrycy często używają urządzeń testowych PCE w swojej codziennej pracy, na przykład do testowania instalacji elektrycznych. Urządzenia kontrolne służą do testowania, regulacji, bilansowania systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Miernik promieniowania słonecznego Instalatorzy instalacji fotowoltaicznych to kolejna grupa specjalistów ceniąca sobie sprzęt proponowany przez PCE Instruments. Wykorzystują go podczas instalacji i pomiarów modułów fotowoltaicznych.

Wszystkie urządzenia PCE są dostarczane fabrycznie skalibrowane. W trosce o klienta PCE Instruments udziela gwarancji na proponowane urządzenia. Jesteśmy przekonani, iż firma PCE Instruments może stać się dla każdego cenionym partnerem dostarczającym urządzenia z zakresu technologii pomiarowych, laboratoryjnych, ważenia czy kontroli. PCE Instruments pełni również rolę doradczą, a także oferuje usługi w zakresie tworzenia urządzeń niestandardowych, instalacji, kalibracji, konserwacji, monitoringu.

PCE Instruments korzysta z ponad 20-letniego doświadczenia firmy i łącznie z ponad 100-letniego doświadczeniem naszych partnerów, po to aby pomóc Państwu w rozwiązaniu niemal każdego zadania pomiarowego. Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w szkoleniach, aby być na bieżąco z nowinkami technicznymi i dostosowywać do nich oferowane przez nas urządzenia. Celem PCE Instruments jest dostarczanie klientom produktów dokonujących pomiarów szybko i łatwo, zachowując przy tym wysokie standardy pomiarowe.

Kalibracja urządzeń pomiarowych

Wiele urządzeń proponowanych przez firmę PCE Instruments z zakresu techniki pomiarowej, laboratoryjnej, kontroli jakości czy ważenia dostarczanych jest w stanie skalibrowanym. Jeśli Twoja firma wymaga kalibracji ISO lub DAkkS w celu spełnienia wymogów z zakresu zarządzania np. jakością urządzenia mogą przez nas zostać poddane certyfikacji zgodnie z DIN EN ISO 9001, Certyfikat ISO Certyfikowanie urządzenia w naszych laboratoriach kalibracyjnych jest opcjonalne. Certyfikat dedykowany jest konkretnej firmie, zawiera nr i serię urządzenia dlatego nie wchodzi w zakres dostawy. Szczegółowe informacje na temat certyfikacji znajdziecie Państwo w naszej sekcji „akcesoria”. Certyfikat DAkkS Certyfikat zawiera min. opis procedury testowej, której podlega urządzenie, ustalone wartości docelowe i rzeczywiste . Dodatkowo po kalibracji urządzenia otrzymują znak kalibracji z datą jej wykonania np. jeśli klient zamawia cyfrowy termometr do punktu rosy z certyfikatem kalibracji ISO, dwa punkty temperatury (np. -10°C / +60°C) są kalibrowane zgodnie z obowiązującą normą ISO. Proces kalibracji jest dokumentowany w taki sposób, że klient otrzymuje specjalny raport z badań zawierający nazwę/adres firmy oraz urządzenie użyte do testu i kalibracji.

Niektóre urządzenia testowe mogą lub muszą być regularnie kalibrowane. Terminy kalibracja i wzorcowania są często mylone ze sobą. Kalibracja odbywa się w prawnie określonym obszarze i służy ochronie konsumentów. Do grupy urządzeń podlegających wzorcowaniu zalicza się wszystkie urządzenia np. pomiarowe stosowane w dziedzinie ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy oraz techniki medycznej należą .

Sprzęt pomiarowy

Sprzęt pomiarowy
Technika pomiarowa

Urządzenia sterujące

Urządzenia sterujące
Technika sterowania

Sprzęt laboratoryjny

Sprzęt laboratoryjny
Technika laboratoryjna

Waga

Wagi
Technika ważenia

Klientami PCE Instruments są firmy (małe, średnie, a także korporacje) ze wszystkich sektorów ponad to obsługujemy uczelnie i instytuty badawcze.

Naszą ogromną siłą jest możliwość dostosowania urządzenia nawet do bardzo specyficznych potrzeb klienta.

Lokalizacje firm PCE Instruments

Firma PCE Instruments jest obecna w następujących lokalizacjach:

1.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Iberica

2.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Instruments Denmark ApS

3.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Deutschland GmbH

4.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Americas Inc.

5.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Instruments France EURL

6.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Instruments UK Ltd.

7.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Italia S.R.L.

8.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Instruments Polska Sp. z o.o.

9.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Instruments Hong Kong Limited

10.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Teknik Cihazlar Ltd.Sti.

11.
Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne PCE Instruments Benelux B.V.

1. PCE Iberica S.L. - Hiszpania
2. PCE Instruments Denmark ApS - Dania
3. PCE Deutschland GmbH - Niemcy
4. PCE Americas Inc. - USA
5. PCE Instruments UK Ltd. - Wielka Brytania
6. PCE Instruments France Eurl - Francja

7. PCE Italia S.R.L.- Włochy
8. PCE Instruments Polska Sp. z o.o. - Polska
9. PCE Instruments Hong Kong Ltd. - Hong Kong
10. PCE Teknik Cihazlar Ltd. Sti.- Turcja
11. PCE Instruments Benelux B.V. - Niderlandy

 

Filmy dotyczące urządzeń pomiarowych firmy PCE Instruments

PCE Instruments - Film korporacyjny

PCE Instruments – Film korporacyjny

PCE Instruments – Dział techniczno - rozwojowy

PCE Instruments – Dział techniczno - rozwojowy

PCE Instruments – Magazynowanie urządzeń

PCE Instruments – Magazynowanie urządzeń

PCE Instruments – Dział serwisu

PCE Instruments – Dział serwisu

Filmy wideo firmy PCE Instruments pozwalają poznać naszą firmę oraz pracujące w niej osoby, a także pozwalają zapoznać się z proponowanymi przez nas urządzeniami. Na kanale YouTube firmy PCE Instruments znajdziesz filmy informacyjne oraz instruktażowe. Kliknij  Urządzenia kontrolne, pomiarowe, laboratoryjne - Kanał filmowy tutaj.

PCE Instruments – filmy instruktażowe wg. kategorii

Technika pomiarowa

Film edukacyjny - Pomiar temperatury

Technika sterowania

Film edukacyjny - Technika sterowania

Technika laboratoryjna

 Film edukacyjny - Technika laboratoryjna

Technika ważenia

Film edukacyjny - Technika ważenia
Raport z aplikacji: Sprzęt testowy PCE Instruments na Antarktydzie

Powszechnie wiadomo, że pogoda na Antarktydzie jest ekstremalna. Wiatr może osiągać prędkość ponad 300 km/h (~186 mil/h), a temperatura może spaść do -80°C. Aby sprawdzić, czy sprzęt pomiarowy firmy PCE Instruments może wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe panujące na Antarktydzie, PCE wyposażyła tamtejszy zespół badawczy w sprzęt pomiarowy przepływu powietrza, ozonu, pH i natężenia światła UV. Częściowo dzięki sprzętowi pomiarowemu firmy PCE Instruments badacze byli w stanie z powodzeniem prowadzić badania min. geologiczne, ornitologiczne i ekologiczne.

Oczywiście urządzenia pomiarowe firmy PCE Instruments rzadko są wystawiane na warunki takie jak na Antarktydzie, ale są zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymywały różne warunki środowiskowe, które mogą się pojawić podczas codziennego użytkowania. W zależności od przeznaczenia urządzenia PCE Instruments posiadają wytrzymałą obudowę, która w pewnym stopniu zabezpiecza urządzenie przed wnikaniem kurzu czy wody. Wiele urządzeń pomiarowych firmy PCE Instruments posiada specjalną klasę ochrony IP, którą można znaleźć w ich specyfikacjach technicznych na naszej stronie internetowej. Ten system klasyfikacji IP jest uznawany w większości krajów na świecie i opiera się na międzynarodowych standardach dotyczących odporności urządzenia elektronicznego na działanie ciał obcych. Klasyfikacja w ramach tego systemu jest zwykle reprezentowana przez litery I i P, po którym następuje wyświetlona dwucyfrowa liczba („IP##”). Pierwsza cyfra liczby odnosi się do ciał stałych, a druga do cieczy. Im wyższa odpowiednia liczba, tym wyższy stopień ochrony zapewnia urządzenie.

Zastosowanie urządzeń kontrolno pomiarowe w zimnym klimacie
Zastosowanie aparatury badawczej na Antarktydzie.
Doradztwo w zakresie zakupu sprzętu pomiarowego

Wszędzie tam, gdzie chodzi o utrzymanie wysokiego poziomu jakości, precyzyjne pomiary są absolutną koniecznością. Dlatego niezawodny, precyzyjny ale też łatwy w użyciu sprzęt pomiarowy jest niezbędnym narzędziem w prawie każdej branży. PCE Instruments oferuje szeroką gamę sprzętu pomiarowego. W naszym sklepie internetowym dostępne są zarówno urządzenia mobilne jak i stacjonarne, urządzenia przeznaczone do użytku w życiu codziennym jak i te przeznaczone dla profesjonalistów.

Jak przy tak dużym wyborze znaleźć odpowiednie urządzenie pomiarowe?

Najpierw należy określić, które parametry fizyczne, elektryczne lub chemiczne mają być mierzone. Na przykład, jeśli chcesz zmierzyć temperaturę, potrzebujesz termometru. Jeśli chcesz określić wagę, potrzebujesz wagi. Jeśli parametrów nie można określić tak wyraźnie, jak w tych przykładach, często warto przyjrzeć się odpowiedniej normie branżowej lub metodom, pomiarom, które wykorzystywane były w przeszłości, a także procesom Twojej firmy. Jeśli medium lub materiał, który ma być mierzony, jest nowy lub nie został jeszcze zidentyfikowany, może być potrzebnych wiele urządzeń testowych do określenia właściwości, które należy poznać, aby sklasyfikować materiał. Na przykład metal można scharakteryzować na podstawie np. przewodnictwa.

Jak często używane będzie urządzenie pomiarowe?

Jeśli chodzi o urządzenia przeznaczone do codziennego użytku, jak i tych, które używane będą w określonych odstępach czasu ich niezawodność jest najwyższym priorytetem. Nic nie jest bardziej uciążliwe niż urządzenie, które nie działa, zwłaszcza gdy nie jest dostępne żadne urządzenie zastępcze. Aby sprostać wysokim standardom jakościowym szerokiego grona klientów, PCE udziela dwuletniej gwarancji na błędy produkcyjne. Niestety, często zdarza się, że producenci sprzętu testowego celowo rezygnują z niezawodności i innych ważnych właściwości, aby zaoszczędzić na kosztach. Prowadzi nas to następnie do następującego pytania:

Jakie właściwości musi mieć moje urządzenie pomiarowe?

Różne urządzenia pomiarowe mają różne właściwości. Oto kilka przykładów:

- Pamięć wewnętrzna / zewnętrzna urządzenia: niektóre urządzenia pomiarowe mogą przechowywać dane pomiarowe, inne takiej właściwości nie mają. Przechowywanie danych może być wewnętrzne (tj. wbudowane w urządzenie) lub wymienne - karty SD. Istnieją również ogromne różnice w pojemności pamięci. Przykładowo, jeśli urządzenie pomiarowe jest przeznaczony do pomiarów długoterminowych, potrzebna nam pojemność pamięci będzie znacznie większa niż w przypadku urządzenia do pojedynczych pomiarów.

- Rejestracja danych: ta funkcja umożliwia rejestrowanie danych przez długi okres czasu. Pomiary są wykonywane w określonych odstępach czasu przez określony czas (np. raz na sekundę, dwa razy na minutę itp.). Częstotliwość i długość interwału są często regulowane i można je zaprogramować w celu dostosowania do indywidualnych wymagań użytkowania. Każdy pomiar jest oznaczany datą / czasem i przechowywany w pamięci.

- Interfejs komunikacyjny: aby przesłać dane pomiarowe do komputera PC, drukarki, laptopa lub smartfona, większość urządzeń pomiarowych wymaga wyposażenia w interfejs. Typowe interfejsy danych instalowane w wielu urządzeniach pomiarowych to USB, RS-232, RS-485 lub Bluetooth. Urządzenia pomiarowe z wymienną kartą SD są raczej wyjątkiem niż regułą. Urządzenie z kartą SD niekoniecznie potrzebuje jednego z wyżej wymienionych interfejsów do przesyłania danych pomiarowych, ponieważ sama karta SD służy jako nośnik danych. Kartę SD można włożyć do czytnika kart SD w celu przesłania danych pomiarowych.

- Filtr: niektóre urządzenia pomiarowe oferują opcję filtrowania wyświetlanej wartości pomiarowej. Na przykład mierniki poziomu dźwięku mają filtr częstotliwości A lub C. Natomiast w przypadku miernika prędkości wiatru wyświetlany odczyt można filtrować według maksymalnej, minimalnej lub średniej prędkości wiatru.

Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest wsparcie zapewniane przez dostawcę, od którego kupujesz sprzęt pomiarowy. Aby dowiedzieć się, jakiego wsparcia możesz oczekiwać od dostawcy, przed zakupem należy wykonać telefon do działu obsługi technicznej. Podczas zakupu urządzenia pomiarowego decydujące może być to, jak długo dostawca działa na rynku. Im dłużej firma istnieje, tym większą masz pewność, że części zamienne do testowanego urządzenia będą dostępne nawet po kilku latach.

Jeśli kupiłeś urządzenie testowe firmy PCE Instruments, możesz być pewien, że podjąłeś właściwą decyzję zakupową. Firma PCE Instruments została założona w 1999 roku w regionie Sauerland i szybko wyrobiła sobie dobrą markę w dziedzinie techniki pomiarowej i testowej dzięki własnym urządzeniom pomiarowym oraz wnikliwemu doborowi sprzętu innych znanych producentów. Obecnie firma PCE Instruments nadal jest zaufanym partnerem w zakresie rozwiązań w dziedzinie techniki pomiarowej, techniki laboratoryjnej, techniki sterowania i wag. Aby dowiedzieć się więcej o historii firmy PCE Instruments, zajrzyj do sekcji „O nas“ / „Historia PCE Instruments“ na naszej stronie internetowej.

Opis klasyfikacji IP i klas ochrony urządzeń elektronicznych

Tabliczka znamionowa urządzenia PCE-MWM 210 do prezentacji klas IP. Ochrona urządzeń elektronicznych przed brudem i wodą jest określona przez stopnie ochrony IP zgodnie z normą EN 60529. Normy te to służą przede wszystkim do zapewnieniu integralności funkcjonalnej urządzeń. W zależności od warunków panujących w miejscu użytkowania dobiera się urządzenie o odpowiednim stopniu ochrony lub wyższym. Jeżeli stopień ochrony nie odpowiada wymaganiom, wnikająca woda, materiały mogą doprowadzić do zwarć lub zniszczenia elementów urządzenia bezpośrednio lub poprzez wystąpienie korozji. W przypadku wrażliwych urządzeń możliwe jest, że nawet najmniejsze zakłócenia spowodowane kondensacją lub nagrzewającymi się warstwami pyłu mogą doprowadzić do awarii lub pogorszenia działania urządzenia. Dla niektórych obszarów minimalne wymagania dotyczące stopnia ochrony IP są uregulowane w specjalnych normach np. dla wykonywania pomiarów w lokalach gdzie można spodziewać się zwiększonego gromadzenia się kurzu lub włókien, np. przy obróbce drewna, produkcji papieru lub tekstyliów, zgodnie z DIN VDE 0100-482 należy stosować sprzęt elektroniczny o stopniu ochrony co najmniej IP5X. Klasy ochrony zgodnie z normą EN 61140 wskazuje na bezpieczeństwo urządzeń przed porażeniem prądem elektrycznym. Klasa ochrony wskazuje, w jakim stopniu zapobiega się kontaktowi z częściami pod napięciem. Nasze urządzenia pomiarowe pomagają zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Stopień ochrony IP zgodnie z EN 60529 / Ochrona przed ciałami obcymi i wodą

Stopnie ochrony IP (międzynarodowe klasy ochrony) opisują ochronę urządzeń elektrycznych przed kontaktem z ciałami obcymi i wodą przez obudowę. Klasyfikacja IP jest uregulowana w normach IEC 529, EN 60529, DIN VDE 0470-1 i NF C 20-010. Międzynarodowa norma ISO 20653 dotyczy w szczególności pojazdów drogowych. W USA stosowany jest przede wszystkim standard NEMA 250, który uwzględnia dodatkowe kryteria, m.in. zastosowanie w strefach zagrożonych wybuchem, funkcjonalność i wycięciach pod przepusty kablowe.

Obowiązująca w Niemczech norma DIN EN 60529 VDE 0470-1 z września 2014 po raz pierwszy określa stopień ochrony IPX9 – odporność obudów na mycie wysokociśnieniowe. Wymagania i testy dla pozostałych stopni ochrony nie uległy zmianie. Poprawka z 1 z lutego 2017 r. zawiera poprawkę wymiarów granicznych bez określenia tolerancji, poprawka 2 z lutego 2019 r. zawiera dodatkowe wyjaśnienie stopni ochrony przed wodą 7 i 8.

Kod IP składa się z wielkich liter IP, po których następują dwie cyfry, ewentualnie uzupełnione jedną lub kilkoma literami. Znak X na pierwszej lub drugiej pozycji oznacza, że właściwość ta nie została sklasyfikowana. Trzecia i czwarta cyfra są rzadko używane. Cyfry i litery po IP oznaczają następujące właściwości lub warunki testowe:

Pierwsza cyfra – Ochrona urządzenia przed dotykiem i ciałami obcymi
IP 0X - Brak ochrony przed dotykiem i przed ciałami obcymi
IP 1X - Ochrona przed kontaktem na dużą skalę z dłoń / ochrona przed ciałami obcymi o średnicy > 50 mm .
IP 2X - trzymaj palce z dala / ochrona przed ciałami obcymi o średnicy >12 mm
IP 3X - ochrona przed kontaktem z narzędziami (obiekt testowy: średnica 12 mm, długość 100 mm) / ochrona przed ciałami obcymi o średnicy > 2,5 mm
IP 4X - trzymanie z dala od narzędzi, drutu itp. / ochrona przed ciałami obcymi > 1 mm średnica
IP 5X - Całkowita ochrona przed dotykiem / ochrona przed szkodliwym osadzaniem się kurzu wewnątrz
IP 6X - Całkowita ochrona przed dotykiem / ochrona przed wnikaniem pyłu (pyłoszczelność)

Druga cyfra - Wodoszczelność urządzenia
IP X0 - Brak ochrony przed wnikaniem wody
IP X1 - Ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo
IP X2 - Ochrona przed kroplami wody spadającymi pod kątem (15° od pionu)
IP X3 - Ochrona przed kroplami wody spadającymi (do 60° od pionu)
IP X4 – Ochrona przed bryzgami wody ze wszystkich kierunków
IP X5 – Ochrona przed strumieniami wody padającymi z dowolnego kierunku
IP X6 – Ochrona przed wnikaniem silnych strumieni wody
IP X7 – Ochrona przed wnikaniem wody po zanurzeniu do 30 minut
IP X8 – Ochrona przed wodą wnikanie po zanurzeniu na czas nieokreślony
IP X9 - Ochrona przed wnikaniem wody z dowolnego kierunku, nawet przy znacznie zwiększonym nacisku na obudowę. (Myjka wysokociśnieniowa/parowa, 80-100 bar)

Oznaczenie literowe ochrony przed kontaktem z niebezpiecznymi częściami jako
ochrona osobista IP XX A - Ochrona przed kontaktem z dłonią lub przedmiotami o średnicy > 50 mm
IP XX B - Ochrona palców przed palcami o średnicy >12mm i długości do 80mm
IP XX C - Ochrona narzędzi przed narzędziami o średnicy >2,5mm i długości do 100mm
IP XX D - Ochrona przewodów przed drutami o średnicy >1mm i do 100 mm długości

Litera kodu dla specjalnych warunków testowych
IP XX H - Urządzenia wysokonapięciowe
IP XX M - Próba wodna, gdy ruchome części są w ruchu
IP XX S - Próba wodna, gdy ruchome części są nieruchome
IP XX W - Testowane w określonych warunkach pogodowych warunki

Klasy ochrony urządzeń elektrycznych - EN 61140
Klasy ochrony urządzeń elektrycznych określają środki ochrony przed niebezpiecznymi napięciami elektrycznymi. Regulują je normy EN 61140 i VDE 0140-1. Symbole, których należy używać do oznaczenia klasy ochrony, są wymienione w normie IEC 60417. Nawet w przypadku nieprawidłowej obsługi, narażenia na wilgoć lub niewielkie uszkodzenia nie może dojść do przeniesienia niebezpiecznego napięcia na ludzi lub zwierzęta.

Klasa ochronności I - środek ochronny z przewodem ochronnym
Oprócz podstawowej izolacji urządzenia posiadają dodatkowe uziemienie. Wszystkie przewodzące części obudowy są podłączone do systemu przewodów ochronnych, który odprowadza prądy zwarciowe. Uziemienie jest zwykle identyfikowane przez zielono-żółty przewód lub symbol uziemienia. Kabel ten musi być odporny mechanicznie i zawsze być podłączany do sieci jako pierwszy i odłączany jako ostatni. Urządzenia przenośne posiadają trójbiegunową wtyczkę bezpieczeństwa (wtyczkę bezpieczeństwa).

Klasa ochronności II – izolacja ochronna
Urządzenia klasy ochronności II nie posiadają przewodu ochronnego, zamiast tego są wyposażone w podwójną lub wzmocnioną izolację. Nawet w przypadku awarii urządzenia izolacja zapobiega zasilaniu dostępnych komponentów przez części pod napięciem. Urządzenia mobilne o tej klasie ochronności zazwyczaj posiadają dwubiegunową wtyczkę Euro, która pasuje do standardowych gniazd Schuko.

Klasa ochronności III – bezpieczne bardzo niskie napięcie
Urządzenia te pracują przy bardzo niskim napięciu, które nie jest klasyfikowane jako zagrażające życiu lub zdrowiu.
Napięcie znamionowe nie może przekraczać 50 V AC lub 120 V DC. Dlatego urządzenia zasilane z sieci o klasie ochrony III wymagają transformatora bezpieczeństwa.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące urządzeń pomiarowych, możesz uzyskać poradę naszego działu technicznego pod adresem