Batırma problu pH Metre PCE-PH20M

Sip.no.: PCE-PH20M
4.874,00 TL
5.751,32 TL
4250348717962
PCE-PH20M
Net fiyat. (Kdv dahil degildir). Arti nakliye bedeli 13,00 TL) net ( Havale / EFT )
Teslimat süresi: 1-2 iş günü

Batırma problu pH Metre PCE-PH 20M
Kolay kullanım / pH ölçümü / Harici pH elektrodu / Yeniden kalibre edilebilir / Su geçirmez (IP67)

Batırma problu pH metre PCE-PH 20M, gıda ve etlerdeki pH değerini belirlemek için geliştirilmiştir. Su geçirmez cihaz, hızlı ve hassas pH ölçümü için kullanılır. Pratik ekran, pH değerinin kolay okunmasını sağlar. Sağlam gövdesi ve su geçirmez (IP67) özelliği ile cihaz zorlu koşullar altında kullanılabilir. Cihazın yeniden kalibre edilebilmesi, her zaman en iyi hassasiyeti garanti eder ve opsiyonel olarak mevcut olan kalibrasyon kitleri (kalibrasyon vidaları olmadan otomatik kalibrasyon fonksiyonu sadece klavye aracılığıyla gerçekleştirilir) kullanılarak kolaylıkla gerçekleştirilebilir. 

 Et ürünlerinin pH’ı

Gıda maddelerinin üretiminde ve işlenmesinde pH ölçümü yaygın bir ölçüm yöntemidir. Birçok alt işlemde ihtiyaç duyulan pH ölçümünün gıda maddelerinin hijyenik kalitesi üzerinde doğrudan bir etkisi bulunur.

Jelatin üretiminde pH kontrolü

Jelatin üretiminde, hayvansal bileşenlerin (pençe ve deri) geleneksel üretiminin yanı sıra, endüstriyel üretimi de söz konusudur. Endüstriyel jelatin üretimi, geleneksel üretim ile büyük ölçüde benzer bileşenlerden oluşsa da endüstriyel olarak üretilir.

Bloom sayısı jelatini karakterize eder ve jelatinin sertliğini tanımlar. Bu da yüksek Bloom sayısının yüksek sertliği ifade ettiği anlamına gelir. Referans değerleri şu şekildedir: <160 Bloom sayısı düşük; >220 Bloom sayısı yüksek olarak tanımlanır.

Ancak, diğer faktörler de jelatin sertliğinde eşit derecede öneme sahiptir.

- Eklenen jelatin miktarı
- Bloom sayısı
- Üretim sırasında ısıtma ve soğutma işlemlerinin yanında bitmiş jölenin sıcaklığı
- pH değeri

Jelatin üretiminde, yenilebilir jelatin önce soğuk suda şişirilir ve daha sonra 50 – 60°C’de dikkatli bir şekilde ısıtılır. Bu işlem sırasında jelatin çözünür. Jelatin tozu söz konusu olduğunda şişirme işlemi atlanabilir ve su daha fazla ısıtılabilir (80°C’ye kadar). Bu jelatine baharat ve ürüne bağlı olarak farklı miktarlarda sirke eklenir ve bu durumda, eklenen sirke miktarı jelatinin pH değerini etkiler.

Hijyenik nedenlerden dolayı asidik pH değeri, tat nedeniyle jöle türüne bağlı olarak her zaman avantajlıdır. Ancak, pH’ın jelatinin sertliği üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. pH aralığı 3 – 4 olan jelatinlerin pH’ı 5 olan jelatinlere göre %10 – 20 daha düşük sertliği bulunur. Her üründe istenilen jelatin sertliğine ulaşmak için kullanılan sirke miktarına bağlı olarak uygun Bloom sayısına sahip jelatinin kullanılması gerekir.

Jelatin üretiminde metroloji açısından gereklilikler nelerdir?

Jelatin, üretim aşamasına bağlı olarak yapışkan, jel benzeri ya da yarı katı formda olabilir. Bu numunelerdeki pH değerini ölçmek için numunelerin ürünün içine yerleştirilmesi gerekir. Sudaki basit pH ölçümlerinin aksine burada konik şekilli pH sensörlerinin kullanılması gerekir.
Jelatinin sertliğine göre entegre bıçaklı pH elektrodları avantaj sağlar.

pH metrelerin aydınlatmalı ve kolay okunabilir ekranlarının olması gerekir. Aynı zamanda, otomatik ısı ölçümü de olmalıdır. Sıcaklık ya da pH değerinin ölçüm işlemleri (maruz kalma süresinin belirlenmesi) istendiğinde veri kaydı önemli bir seçenektir.

Taze ette pH ölçümü

Etin, balık ve balık ürünlerinin ürün kalitesini değerlendirmek için üretim diğer işlemlerdeki kalite parametrelerinin de belirlenmesi gerekir.

Bu kalite parametreleri, gıda ürünlerini iç yapı, işleme kalitesi, duyusal özellikler ve hijyenik durumları açısından niteler. Kalite parametrelerine göre gıda ürünlerinin özellikleri objektif ve karşılaştırılabilir bir şekilde ölçülüp değerlendirilmelidir. Özellikle, fiziksel kimyasallar ve mikrobiyolojik özellikler büyük önem taşır.

Bu kontrol parametreleri arasında pH değeri önemli bir rol oynar. Etin işlenmesi ve depolanması sırasında, et kalitesi kusurlarını tespit etmek için pH ölçülür.

pH değeri, hayvan kesildikten 60 dakika (pH1) ve 24 saat (pH24) sonra ölçülüp değerlendirilir.

Et kalitesinin değerlendirilmesi için PSE ve DFD et aralıkları dikkate alınmalıdır.

PSE Pale (Soluk), Soft (Yumuşak) ve Exudative (Sulu); (pH1<5.8)
DFD Dark (Koyu), Firm (Sert) ve Dry (Kuru); (pH24>6.2)

PSE ette sulu bir görünüm, zayıf su tutma kapasitesi ve yumuşak kıvamın yanı sıra azalmış aroma gözlemlenir ve bu nedenle pişirme, pişmiş sosis ve jambon için uygun değildir.

DFD ette de koyu bir renk, yumuşak bir tat, iyi su tutma kapasitesi ve sınırlı raf ömrü (bakteriyel bozulma) gözlemlenir ve çiğ jambon ve sosislerin yanı sıra kıyma için de uygun değildir.

pH ölçümü performansı

Ölçüm aralığı: pH 3 – pH 8 arasında

Cihaz: pH Metre PCE-228M

Deneysel yöntem: Numune kabına az bir miktarda ürün koyun. Numune miktarının 3 – 4 cm derinliğe nüfuz etmesi gerekir.
pH elektrodunu ve sıcaklık sensörünü numunenin konulduğu yere 3 – 4 cm derine dikkatli bir şekilde yerleştirin. Yaklaşık 30 saniye sonra 0.1 pH hassasiyeti ve sıcaklığı ile sonucu öğrenin. Ölçüm değeri şu şekilde görünür: pH x.x (y°C); örneğin pH 5.5 (10°C)

pH sensörünün temizliği: pH sensörünün kontamine olması uzun tepki süresine ve değişken ölçüm değerlerine neden olur.

Her pH ölçüm dizisi sırasında daldırılmış sensör ucunun hemen damıtılmış su ile iyice durulanması gerektiği unutulmamalıdır. Yapışkan bir ürün olduğunda ılık su ile durulanabilir. pH sensöründeki yağ içeren bir tabaka varsa alkolle kısa süreli hızlı bir durulama ile çıkarılabilir. Sonrasında damıtılmış su ile sensörün durulanması ve pH 4.01 kalibrasyon çözeltisi ile kalibre edilmesi gerekir. Bir ölçüm döngüsünden (hafta) sonra diyaframın proteinle kontamine olmasını en aza indirmek için pH sensörünün Pepsin temizleme çözeltisi ile temizlenmesi önerilir. Bu gibi durumlardan sonra kalibrasyon gereklidir.

pH ölçümü, kalibrasyon ve bakım sırasında aşağıdaki maddelerin dikkate alınması gerekir:

- Ölçüm sensörünün kalıntılardan arındırılmış olması gerekir.
- pH sensörü mekanik olarak etkilenmemiş olmalıdır.
- Temizlik işleminden sonra elektrod bakım çözeltisinde tutulmalıdır.

PCE Teknik Cihazlar şu ürünleri sunar:
pH kalibrasyon çözeltileri: 250 ve 500 ml’lik şişelerde PCE-PH47-x pH 4.00 ve pH 7.00
Bakım çözeltisi: pH sensörleri için PCE SSO 500 bakım çözeltisi
Temizleme çözeltisi: Pepsin bazlı HI 7073L temizleme çözeltisi


- Su geçirmez (IP67)
- Kablolu özel harici ölçüm elektrodu
- Yüksek hassasiyet
- Pil koruması için otomatik kapanma
- Kalibrasyon çözeltileri dahil
- Veri tutma fonksiyonu
- Kolay okunabilir dijital ekran
- Kolay kullanım

Ölçüm Aralığı0.00 ... 14.00 pH
Çözünürlük0.01 pH
Hassasiyet


± 0.07 pH (5 ... 9 pH aralığında)
± 0.1 pH (4 ... 4.9 ve 9.1 ... 10 pH aralığında) 
± 0.2 pH (1 ... 3.9 ve 10 ... 13 pH aralığında)
KalibrasyonpH 4, pH 7 ya da pH 10’da otomatik olarak
ProbGıda pH Probu CPC-OSH-12-01, BNC bağlantısı
Güç Kaynağı4 x 1.5V AAA pil
Çevre Koşulları0 ... 60°C, <%80 n.o.
Boyut180 x 40 mm
Ağırlık220 g

1 x Batırma problu pH Metre PCE-PH 20M,
1 x pH Elektrodu CPC-OSH-12-01,
4 x Pil,
1 x Kalibrasyon Seti (pH 4 + 7) (75 ml’lik şişelerde),
1 x Kullanım Kılavuzu.