Power Quality Analyzer PCE-PA6000-ICA incl. ISO Calibration Certificate
Order no.: PCE-PA6000-ICA
GTIN (EAN):
ISO Calibration
price ex. (VAT / delivery)
PCE-PA6000-ICA
Delivery time:10 - 14 days
Description
power analyser with RS-232 interface and software to analyse power consumption
The PCE-PA6000 power analyser is a tabletop device for measuring effective power, apparent power, power factor, energy consumption, current, continuous voltage, resistance and frequency. The power analyser also offers the possibility to connect industrial current converters with a transmission relation of 100/5A or 1000/5A. Its large 93 x 52mm LCD is easy to read and provides a variety of results, including Watts, cos φ, ACV and ACA. With the optional PCE-PA ADP current adaptor with ground wire (up to 10ACA) it can safely and quickly measure and analyse with the help of the power analyser. Measurement of current and power can be done directly with test cables that come with the device or indirectly using the clamps. The device has an RS-232 interface, and software* to analyse results and transfer data to a computer. This makes it the ideal device for any workshop or for measuring power to determine faults in devices.
 *Soft-lut-usb software is available in the accessories tab
Highlights
- Multimeter function
- Measurement of direct current connecting a sensor head or current clamp
- Measures effective and apparent power
- Measures power factor
- Measures energy consumption (kWh)
- Data hold / Peak hold
- Function Hold / Alarm function High / Low
- Interface RS-232
- Powered by mains adaptor or batteries
- incl. ISO Calibration Certificate
- Safety standards: IEC-1010-1; CAT II 600V
PCE-PA 6000 power meter: current adaptor for the PCE-PA 6000 power adaptor
This image shows the optional PCE-PA-ADP current adaptor
Amp clamp adaptor for measuring current indirectly up to 1000A without interrupting the conductor.
   - Range: 200 / 1000DCA / ACA
   - Accuracy: ±1.5 / 2%
   - DCA zero reset
   - Dimensions: 190 x 64 x 33mm
   - Maximum diameter of the conductor: 33.5mm
PCE-PA 6000 power meter: adaptor for amp clamps
Amp clamp adaptor for the
PCE-PA 6000 power meter
software for the PCE-PA6000 power meter software for the PCE-PA 6000 power meter
Specification
Technical specifications
Function Measurement range; Accuracy; Resolution
Measurement of real power (AC, real value of power), direct measurement 1 W ... 6 kW; 1 W; ±1.5 % + 5 dgt.
Measurement of real power (AC, real value of power), with adaptor ext. or current converter 1 W ... 999.9 kW; 1 W; ±1.5 % + 5 dgt.
Measurement of apparent power (AC) 0.01VA to 9.999kVA; 0.01VA; ±2% +2 digit
Power factor (cos φ) 0.00 to 1.00; 0.01; ±1.5% +2 digit
KWh counter 0.001Wh to 9,999kWh; 0.001Wh; ±1% +1 digit
ACV / DCV 0.1V to 600V; 0.1 / 1V; ±1% +1 digit (101 ... 600V)
ACA eff/rms
DCA eff/rms
direct maximum 10A; 10mA, with induction head max. 1,000A;1A; ±1% +3 digit
ACA with clamps up to 2,000A (depending on clamps)
Frequency 10.0 to 999Hz; 0.1Hz; 1% +1 digit
Ohms 1 Ω to 19.99kΩ; 1 / 10 Ω; ±1% +1 digit
Display 93 x 52mm multi functional LCD
Operating conditions max. 80% r.h. / 0 to 50°C / 32 to 122°F
Power 6 AA batteries or mains adaptor
Dimensions 280 x 210 x 90 mm / 11 x 8.2 x 3.5 in
Weight 1,600 g / 56.4 oz
Examples of use
In this instance, the device is being used to test the thermal value of an electronic thermal ventilator once repaired with our PCE-PA 6000 power meter. The usefulness of the current adaptor can be appreciated here, and it is easy to attach safely without the mess of external cables. With the power meter, tests can be done easily, safely and accurately an all types of small electrical appliances up to 10A, including high consumer electronics. the PCE-PA 6000 power meter used to repair small electronic devices