Ultrasonic testing device PCE-ULM-10-N24S
Order no.: PCE-ULM-10-N24S
GTIN (EAN):
price ex. (VAT / delivery)
PCE-ULM-10-N24S
Delivery time:1-2 working days
Fill level
Description
Ultrasonic testing device with 4 ... 20 mA output signal and external digital display / Two-wire connection technology / with ambient temperature display / With fill level and distance display / Measuring depth 10 m / 32.8 ft
The Ultrasonic testing device is the ideal measuring device to determine the filling level of a silo. Thanks to the 4 ... 20 mA output signal, the level indicator can also be connected to the operational process control. This allows the measurement signal from the level indicator to be further processed. The level indicator can be used to check whether a silo is still sufficiently full. The high IP protection class of the level indicator guarantees protection of the electrical components in the event of a possible water leak.
The optional 24 V sensor supply allows direct connection of 2-wire sensors or transmitters, which simplifies the use of this level indicator. The configuration is carried out using the freely available software LPCon. With the help of the PD14 programming adapter, settings can be made or read from the level indicator. The configurations created with the software can be saved and called up again.
Highlights
- With display for setting and reading
- Stable M60 connection thread
- Protection class of the display IP66
- Can be connected to the process technology
- For a measuring depth of up to 10 meters / 32.8 ft
- With ambient temperature display
- Incl. external digital display PCE-N24S:
- IP 65 on the front
- For process signal 4 ... 20 mA, 0 ... 10 V 0 ... 60 mV (selectable)
- Connection via screw terminal
- Configuration via software
- 4-digit LED display
Specification
Measuring range 0 ...10 m / 0 ... 32.8 ft*
Accuracy 0.5 %
Resolution 0.001 m
Minimum distance to the wall 1 m / 3.3 ft
Resolution of the temperature display   0.1 °C
Output signal 4 ... 20 mA
Output signal resolution 0.01 mA
Connection 2-wire, PE
Power supply 24 V DC
Protection class IP 66
Connection thread M60
Connection thread cable glands
M18 x 1.5
Ambient conditions -20 ... 60 °C / -4 ... 140 °F
Dimensions 110 x 140 x 215 mm / 4.3 x 5.5 x 8.5"
Weight ca. 825 g / 1.8 lbs
*the measuring range only applies under the following conditions:
- the measuring medium is a liquid
- there are no turbulences
- there are no dusts or vapors between the medium and the sensor
- the temperature difference between the sensor and the medium is <20 °C / 68 °F
Digital display PCE-N24S
Input (selectable) 0 ... 20 mA
  4 ... 20 mA
  0 ... 60 mV
  0 ... 10 V
  ± 60 mV
  ± 10 V
Accuracy ± (0.2 % full scale + 1 dgt.)
Internal resistance 10 Ω ± 1 %
Scaling 2-point
Display 4-digit 7-segment LED display, height: 20 mm / 0.78"
Display range -1999 ... 9999
Ambient temperature in operation: -10 °C ... 55 °C / 14 °F ... 131 °F
Storage -25 °C ... +85 °C / -13 °F ... 185 °F
Dimensions 96 mm x 48 mm x 64 mm / 3.77 x 1.88 x 2.51"
Control panel cut-out 92 mm x 45 mm / 3.6 x 1.7" (according to DIN)
Supply voltage (selectable) 230 V AC
  110 V AC
  24 V AC
  85 ... 253 V AC / DC
  20 ... 40 V AC / DC
Sensor supply (selectable) 24 V DC / 30 mA